![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh58ovJAOBHozh-lG4jSTrVQ8IUBp-eWhCqSmCGroHtYUtWUHrDxe_M_GOrZxrKPTMaj0dWZHx_lR3T9LAOhf8T7Ratv92ZIJ46ZhfxCiN1O9DJRlTfhJUhk6qC-mTcHp_G5HprzvK7wyk/s200/1088819262-1249.jpg)
I figured it up: When we use bathroom tissue it normally takes about 2 rolls a week of average tissue in our house.
I buy 40 packs of Pom tissue at Sam's Club. The current price is $18.88 plus tax for those 40 rolls, meaning each roll costs $0.41 each before tax.
I make my own laundry detergent, which costs about a nickel a load. However, I prewash the family cloths before I toss them in with my normal load of whites so at most I am spending a quarter extra to wash them. In the summer I hang them out to dry so that is free, but in winter they are dried with my normal load of whites, which costs me nothing extra cause I have to dry that load anyway.
With all that in mind I think I am saving at least $0.50 a week by using the family cloths. I would be saving more if I used the more expensive tissue, but I'm cheap. That works out to about $26.00 a year savings to me personally, provided I only used 2 rolls of bathroom tissue every week.
That may not seem like much, but every penny counts in this economy. Frankly I see no point in giving Big Business that money if I can use it on something I enjoy more, like a good steak or for seeds for a garden (which will give me something back).
We work to make money then give it all back to the businesses who hire us. It's like a form of slavery. The more we think we want the more we have to work to get it. The more we work, the more we think we want.
Hmmm.... I think it is time to research menstrual cloths. I may be on to something here...